Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR)
#26
Lipiec -Sierpień 1919 

Ofensywa na północy i północnym zachodzie przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Tuchaczewski dotarł do Pskowa i rozpoczął oblężenie miasta.  Z kolei Armia Zachodnia zajęła Kaunas i rusza dalej na północ, gdzie na drodze stają im oddziały Freikorps. Zbiegło się to w czasie z ofensywą białych, którzy ruszyli w kierunku Witebska oraz Smoleńska. Biali popełnili błąd i swoje skromne siły dodatkowo rozdzielili próbując atakować jednocześnie oba miasta. Komisarz Trocki jest zadowolny z takiego przebiegu wydarzeń. Biali sami wchodzą w pułapkę. Ich los został właśnie przypieczętowany. W tej sytuacji do Witebska i Smoleńska wysłane zostaną posiłki, a samodzielna kolumna Sablina uderza na Wielkie Luki co odetnie połączenie Białych, atakujących Witebsk ze Pskowem. Na naszą korzyść działa także rozłam między oddziałami Niemieckimi, które podniosły bunt i próbują przeprowadzić zamach stanu. Nie mogli wybrać ku temu lepszego momentu!

Tymczasem działania na Ukrainie przebiegają znacznie wolniej niż planowano. I to pomimo znikomego oporu! Okazuje się, że ciągłe dezercje, kłótnie w dowództwie oraz działalność głęboko zakamuflowanych elementów reakcyjnych jest dla nas większym wyzwaniem niż rozgromienie wroga w otwartej bitwie. 

W drugiej połowie Lipca pojawiło się nowe zagrożenie. Wojska Białych w sile co najmniej 4 dywizji zaatakowały Charków. Sukces ich ofensywy może zagrozić tyłom naszych wojsk na Ukrainie, a także otworzyć im prostą drogę do centralnej Rosji! Nie mamy w tym regionie żadnych pokaźniejszych sił. Biali uderzyli nas w najsłabszym punkcie! Załatanie tej dziury może poważnie odbić się na naszych zdolnościach do działań na innych frontach, ale bezpieczeństwo tego regionu staje się teraz absolutnym priorytetem!

Wraz z ofensywą na Charków Biali wzmocnili znacząco swoje siły w rejonie Azowa i przeprowadzając także serię kontrataków. Miasto wraz z okokolicznym obszarami wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Żadne ze stron nie jest jak na razie w stanie zadać decydującego cios. Front Południowy Woroszyłowo ma jeszcze jeden problem. Donieccy kozacy wznowili pochód w kierunku Carycyna spychając 12 Korpus Zhloba na południe w kierunku miasta, od którego dzieli ich już kilkadziesiąt kilometrów.

W ostatnich dniach lipca do sztabu Woroszyłowa zaczęły napływać kolejne niepokojące wiadomości. Z meldunków wynika, że w okolicach Noworosyjska zaczęło pojawiać się niezidentyfikowane oddziały białych. Prawdopodobnie wróg postanowił przerzucić wojska z Kymu przez Cieśninę Kerczeńską. Manewr to dość ryzykowany, lecz jego powodzenie i odpowiednie skoordynowanie z pozostałymi działaniami, zwłaszcza w rejonie Azowa, może okazać się bardzo niebezpieczne dla Frontu Południowego. Tym bardziej, że niedaleko Amraviru wybuchło kolejne, tym razem dość silne, powstanie Zielonych. Zażegnanie tych niebezpieczeństw będzie wymagało odciągnięcia części wojsk walczących pod Azowem, a także, przynajmniej na razie, uniemożliwi udzielenie pomocy Carycynowi.
  Odpowiedz
#27
A właśnie chciałem zadać pytanie, czy Biali stanowią jeszcze jakiś problem :-)
 http://steamfactory.pl - sklep z koszulkami, z możliwością zamówienia własnych nadruków.

 CMBO CMBB CMAK CMBN CMRT CMFB CMFI Ultimate General: Gettysburg   War in the East
  Odpowiedz
#28
Sierpień 1919

Szczęście na razie zdaje się nie sprzyjać marszałkowi Woroszyłowi. W pierwszych dniach sierpnia do sztabu zaczęły napływać meldunki o nowych ruchach nieprzyjacielskich wojsk. Tym razem zagrożone może być Grozny. Biali, z pomocą wojsk brytyjskich stacjonujących w Persji zorganizowali inwazję na Terek. Front Południowy jest więc atakowany ze wszystkich stron. Sytuacja więc uległa mocnej komplikacji. Na szczęście wojska tego frontu są na tyle silne, że sytuacja powinna zostać opanowana w ciągu kliku najbliższych miesięcy, ale tylko pod warunkiem, że przeciwnik nie będzie w stanie zorganizować dostatecznie silnego uderzenia ze strony Azowa. Wydaje się to nieprawdopodobne biorąc pod uwagę trwającą ich ofensywę w regionie Charkowa. Wywiad szacuje, że armia Krasnowa nie jest w stanie prowadzić dwóch dużych ofensyw jednocześnie.

A właśnie ofensywa pod Charkowem nabiera impetu. Charków padł w pierwszym tygodniu miesiąca, a zaraz po nim zdobyty przez wroga został Kupiańsk.  Dopiero w Biełgorodzie oddziałom lokalnej milicji udało się powstrzymać dalszy marsz Denikina. Garnizon Biełgorodu jest jednak slaby i nie będzie w stanie długo się utrzymać. Oby wytrzymali jak najdłużej. W Kursku zaczynają się już koncertować posiłki.
Aby skutecznie spowolnić dalszy marsz na północ korpusów Denikina i Maj-Majewskiego Sownarkom porozumiał sie z bandami anarchistów, których wciąż jeszcze wspieramy. Plan opracowany wspólnie z ich lokalnym watażką Nestorem Machno zakłada nieustanne nękanie szybkimi i dobrze wyposażonymi oddziałami kawalerii, wyposażonymi między innymi w nowy rodzaj broni - Taczankę, infrastruktury logistycznej w Donbasie.

Tymczasem na północnym zachodzie trwają walki o Psków. Miasto wciąż się broni, lecz to już tylko kwestia czasu aż będzie musiało paść. Zwiad wysłany dalej na zachód nie wykrył żadnych większych zgrupowań wroga w okolicach miasta Valga. Mając świadomość jak ważne jest szybkie zakończenie kampanii bałtyckiej Tuchaczewski zdecydował się nie czekać na zakończenie walk o Psków i podjął decyzję aby wykorzystać swój rezerwowi, 32 korpus celem szybkiego zajęcia tego miasta.  

Wywiad doniósł także o kolejnych formacjach wroga zmierzających prawdopodobnie w kierunku Witebska. Istnieje szansa, że powstała słabo broniona luka między tymi woskami resztą wojsk znajdujących się na Łotwie. Jeśli wywiad ma rację, Dyneburg powinien być w tym momencie słabo broniony. Jeśli udało by się szybkim manewrem zająć to miasto wojska Białych i Freikorps zostałby odcięte od stolicy i znalazły by się w potrzasku. Po chwili namysłu, nie bez obaw, marszałek Nadiozhny zdecydował się wysłać tam konną armię Budionnego. Teren ten nie sprzyja działaniom kawalerii, zwłaszcza jej dużemu zgrupowaniu, lecz Nadiozhny liczy na szybkość i śmiałość tego manewru. Jeśli uda się szybko zająć miasto i utrzymać je do nadejścia posiłków z Pskowa, kampania bałtycka powinna szybko zostać rozstrzygnięta.

To wciąż nie koniec złych wieści. Stało się coś czego Sownarkom obawia się od dłuższego czasu. Polska rozpoczęła interwencję militarną. Na razie ograniczoną, lecz ich wojska weszły na Ukrainę i zajęły Wołyń. Bez większego oporu w ich ręce dostała się także Wileńszczyzna i Mińszczyzna, tym samym odcinając zaplecze naszym wojskom na Litwie. Obie strony na razie jednak unikają otwartej konfrontacji, ale jest już pewne, że w przyszłym roku rozpocznie się otwarta wojna...

Up i mapka w załączniku. Biali coś tam jeszcze kombinują ale Rewolucja musi zwyciężyć Język


Załączone pliki Obrazki
   
  Odpowiedz
#29
Tutaj AAR się niestety kończy. Po formacie szlag trafił save'y z gry i w tym miejscy ją kończymy. Ale i tak nic już nie było w stanie powstrzymać Rewolucji. Za jakiś czas ruszy natomiast scenariusz z wojny polsko-bolszewickiej i jakiegoś AARa też się zrobi. Tak czy inaczej polecam wszystkim tą grę bo jest znakomita Uśmiech
  Odpowiedz
#30
Szkoda wielka. Fajnie się czytało twojego AAR-a.
 http://steamfactory.pl - sklep z koszulkami, z możliwością zamówienia własnych nadruków.

 CMBO CMBB CMAK CMBN CMRT CMFB CMFI Ultimate General: Gettysburg   War in the East
  Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Towarzysze! Do broni! Rewolucja jest oblężona! TheTrooper 7 5 178 21-07-2017, 23:03
Ostatni post: TheTrooper

Skocz do: