Szukam literatury i ciekawych artykułów...
#1
Pytanie 
Tematyka, która mnie interesuje to imperializm/kolonializm(przede wszystkim ten nowoczesny, od początku Nowożytności do współczesności - nie, nie musi być wyłącznie ten Zachodni Język. Każdy. Mogą też być wcześniejsze epoki, bo pewne elementy istniały też wcześniej, stare to jak świat w końcu), I wojna światowa - zwłaszcza w kontekście politycznym i geopolitycznym(choć oczywiście o bitwach też mogę sobie poczytać Uśmiech ) II wojna światowa taka samo i zimna wojna. Chodzi głównie o geopolitykę. A także jakąś literaturą dotyczącą współczesnych konfliktów. Cokolwiek macie i możecie polecić Uśmiech
  Odpowiedz
#2
A czytałeś książkę Normana Daviesa ,,Europa walczy 1939-1945 Nie takie proste zwycięstwo ,, jeśli nie, to myślę, że powinno Cię to zainteresować Uśmiech

Godna polecenia, jest również książka ,,Kultura i imperializm,, autor : Edward W. Said :p

A tutaj coś o I Wojnie Światowej : ,,I wojna światowa 1914-1918,, autor : Hart Peter .

Oczywiście ,,Zaginione Królestwa,, autor: Norman Davies Oczko
  Odpowiedz
#3
"Europa walczy" to nawet mam na półce Uśmiech Czytałem. Niestety książka z cyklu o wszystkim czyli o niczym Język Fajne jako wprowadzenie dla laika(choć oczywiście parę ciekawostek też tam się znajdzie) ale ogólnie każdy z mnóstwa poruszonych tam tematów jest bardzo ogólnikowy

"Kultura i imperializm" to bedzie to. Przyjże się temu Uśmiech

Na książkę Petera też rzucę okiem, ale coś mi się, że jak większość książek, które widziałem o tej tematyce będzie się koncetrować na militariach i bitwach. Ale zobaczę Uśmiech

Zaginione Królestwo to jak gdzieś chyba mam, znaczy ojciec ma Język Chyba. I to chyba nawet ja mu kupiłem kiedyś na urodziny. PEwnie nawet nie przeczytał Język
  Odpowiedz
#4
Zaginione królestwa średnio mi się podobały. Ale ja ogólnie średnio trawie Daviesa.
 http://steamfactory.pl - sklep z koszulkami, z możliwością zamówienia własnych nadruków.

 CMBO CMBB CMAK CMBN CMRT CMFB CMFI Ultimate General: Gettysburg   War in the East
  Odpowiedz
#5
Nu...troszkę przymula Davies, ale da się go czytać Uśmiech Aż tak nudny nie jest, faktycznie ,,królestwa,, to skrewił troszkę, zanudzał Uśmiech
  Odpowiedz
#6
http://woblink.com/e-book,historia-nauki...evor,20598 .Super książka, naprawdę Warta przeczytania Uśmiech Szczerze powiedziawszy, nie mogłem się oderwać od niej gdy ją czytałem Uśmiech Pełno w niej ciekawostek i nieznanych faktów.
  Odpowiedz
#7
Panowie, czy możecie polecić jakąś fajne książki opisujące walki, ale na małym szczeblu- pluton, kompania, batalion. Czyli coś jak w CM. Do tej pory wszystko co mi wpadało w ręce to niestety większy poziom i mało takich szczegółów.. Okres bez znaczenia- może być ww2, może być współcześnie. Obojętne.
CMBS CMBN CMRT Ultimate General: Gettysburg
  Odpowiedz
#8
(11-04-2016, 11:20)zahar napisał(a): Panowie, czy możecie polecić jakąś fajne książki opisujące walki, ale na małym szczeblu- pluton, kompania, batalion. Czyli coś jak w CM. Do tej pory wszystko co mi wpadało w ręce to niestety większy poziom i mało takich szczegółów.. Okres bez znaczenia- może być ww2, może być współcześnie. Obojętne.

"Jeśli przeżyjesz" - George Wilson. Amerykanie. Jeśli dobrze pamiętam to Normandia do Renu wspomnienia młodego oficera, dowódcy plutonu. Dużo wojny w osobistym wymiarze.

"Przeciw Panterom i Tygrysom" - Artiom Drabkin - bardzo dobra pozycja, wywiady z dowódcami radzieckich czołgów, pewno trochę podkoloryzowane ale czyta się wspaniale, dużo wojennych historii z bronią pancerną.

"Tygrysy w błocie" - Otto Carius - wspomnienia asa tygrysów. Też podkoloryzowane ale dobrze się czyta - jest też opis bitwy w Malinówce odwzorowanej w scenariuszu CMRT pt "Carius at Malinava"    

Dwie powyższe pozycje to dobry klimatyzator po CMRT. Do tego trochę klasyki:

"Najdłuższy dzień" "O jeden most za daleko"- Cornelius Ryan - Normandia, D-Day, Market-Garden

"Most Pegaza", "Kompania Braci" - Stephen E. Ambrose

To tak na szybko co pamiętam, wieczorem zajrzę na półki może jeszcze coś dopisze. 

PS. A może ktoś się zetknął z: "The Battery Commander, His Batman, and a Cook" - Thomas Reiter?
  Odpowiedz
#9
zahar - przejrzyj oferte angielskiego wydawnictwa OSPREY. Pare pozycji zostało na polski przetłumaczone i wydane min. przez Belone.Poszukałem, i w ramach serii wydawniczej Elite, Osprey wydaje sporo książeczek o taktyce.

https://ospreypublishing.com/store/milit...ooks/elite
 http://steamfactory.pl - sklep z koszulkami, z możliwością zamówienia własnych nadruków.

 CMBO CMBB CMAK CMBN CMRT CMFB CMFI Ultimate General: Gettysburg   War in the East
  Odpowiedz
#10
Dzięki Chłopaki. Zamówiłem "Jeśli przeżyjesz" i "Przeciw Panterom i Tygrysom". Cariusa i o jeden most za daleko czytałem- obydwie są dobre.

Co do tego ospreya to miałem kontakt tylko z kilkoma pozycjami, ale były raczej ogólnikowe. Z tej serii: http://www.sklep.gildia.pl/szukaj/wydawn...ishing-ltd
W Belonie trochę tego mają to przejrzę jeszcze.
CMBS CMBN CMRT Ultimate General: Gettysburg
  Odpowiedz
#11
Ja mogę polecić
" Zapomniany żołnierz " Sajera i " Krwawy śnieg" obie pozycje to wspomnienia żołnierzy wermachtu ze frontu wschodnieg.
Dobrze też sie czytało " Kreta 1941 " historia niemieckich wojsk powietrzno-desantowych i ich najwiękaszej operacji.
CMBN CMFI CMRT CMFB CMBS
  Odpowiedz
#12
zahar - Belona wydaawała głównie ksiązki z serii bitwy/kampanie. Ale wiem że wydali np. Taktykę przeciwpancerną piechoty. W domu z serii elite mam taktyke piechoty pruskiej i francuskiej z epoki napoleona. Dobre pozycje.
 http://steamfactory.pl - sklep z koszulkami, z możliwością zamówienia własnych nadruków.

 CMBO CMBB CMAK CMBN CMRT CMFB CMFI Ultimate General: Gettysburg   War in the East
  Odpowiedz
#13
Zwróćcie uwagę na wydawnictwo NapoleonV, wydaje bardzo ciekawe książki. Niestety tanie nie są, ale to prawdziwe perełki na rynku wydawniczym.

http://napoleonv.pl/
 http://steamfactory.pl - sklep z koszulkami, z możliwością zamówienia własnych nadruków.

 CMBO CMBB CMAK CMBN CMRT CMFB CMFI Ultimate General: Gettysburg   War in the East
  Odpowiedz
#14
To ja polecam Sołdat Nikołaja Nikulina

Polecam również książki Władimira Bieszanowa np. "Stalowy pancerz" , "Latające trumny Stalina" , "Pogrom pancerny 1941"  i jeszcze o artylerii, jak przeczytacie jedną to zapragniecie przeczytać wszystkie dla tych co nie znają realiów ZSRR od 1918 do 1945 te książki mogą być niezłym szokiem....
CMBN CMFI CMRT CMBS
  Odpowiedz
#15
Tak na szybko z podręcznej biblioteki - ciekawe pozycje z "serii" wydawnictwa Maszoperia Literacka i Oskar:

"Najwierniejsi z wiernych", "Najtwardsi z twardych" - autor Meyer Hubert - wydana w ostatnim czasie trzyczęściowa (część 3 w przygotowaniu) historia 12. Dywizji Pancernej SS Hitlerjugend. Nie tylko suche fakty dotyczące organizacji i walk jednostki ale przede wszystkim zebrane wspomnienia i relacje uczestników i świadków wydarzeń nie tylko ze strony niemieckiej.

"Pancerny taran" i "Tygrysy z Das Reich" - coś bardziej dla miłośników Tygrysów - tych związanych z dywizjami "Das Reich" i  "Totenkopf"  autorstwa Wolfganga Schneidera (autora bardzo ciekawej pozycji: "Panzertaktik Taktyka niemieckich wojsk pancernych" )

"Przeżyłem. Dziennik niemieckiego czołgisty 1941-1945", autor Willi Kubik - strzelec w pancernym wozie rozpoznawczym 13. Dywizji Pancernej - jak dla mnie jedna z najlepszych książek wspomnieniowych ukazujących realia walk i życia na froncie wschodnim.

"Za honor i Fuhrera. Bitwy pancerne Waffen-SS 1943-1945" - autor Will Fey - dość ciekawe relacje z walk czołgistów spod znaku trupiej główki SS

"Panthery nad Wisłą", autor Hans Schäufler - podporucznik 35. Pułku 4. Dywizji Pancerne 

"Bój o Prusy Wschodnie. Kronika dramatu 1944-1945" - "Major Kurt Dieckert i generał Horst Grossmann, którzy brali udział w tych walkach, wykorzystali dostępne materiały źródłowe - rozkazy, fragmenty meldunków, raportów służb informacyjnych Wehrmachtu i Armii Czerwonej, wspomnienia, pamiętniki i relacje uczestników rozgrywających się wówczas wydarzeń, szkice sytuacyjne i mapy rejonów szczególnie zaciętych walk."

"Spod Stalingradu do Andersa. W mundurze obcym i polskim" - autor Czesław Knopp "W marcu 1942 r. został pod przymusem wpisany na volkslistę i powołany go do służby wojskowej w Wehrmachcie. Po przeszkoleniu we Francji otrzymał przydział do 7. Dywizji Pancernej gen. Rommla jako kierowca czołgu i został wysłany pod Stalingrad. Na froncie wschodnim pozostał aż do ofensywy styczniowej, podczas której został ranny. Po wyleczeniu odesłano go do Włoch, gdzie dobrowolnie oddał się w niewolę amerykańską i zgłosił do armii polskiej. Skierowano go do Drugiego Korpusu z natychmiastowym przydziałem do 4. Pułku Pancernego"

Ze strony radzieckiej warte przeczytania pozycje Artioma Drabkina:

"Podwójny żołd - potrójna śmierć" -  wspomnienia dziesięciu radzieckich żołnierzy walczących w jednostkach artylerii przeciwpancernej.

wspomniana "Przeciw Panterom i Tygrysom. Wspomnienia czołgistów walczących na T-34"

"Przeżył jeden ze stu - Radzieccy zwiadowcy podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945"

"Ani kroku do tyłu - wspomnienia żołnierzy walczących w batalionach karnych"

... na razie na szybko tyle.
  Odpowiedz
#16
to ja podrzucę audiobooki, imo ciekawe:

Egzekutor
http://audioteka.com/pl/audiobook/egzekutor
dywersja AK bez lukru, momentami naprawdę mocne.  
trup ściele się gęsto.

Relacja BORowika
http://audioteka.pl/relacja-borowika,produkt.html
historia najnowsza. ambasada w Kabulu z perspektywy młodego BOR'owca.
mało "bang bnag" ale klimat jak najbardziej jest. b.dobry lektor.
  Odpowiedz


Skocz do: