CMHQ Combat Mission Forum
Lotnictwo - CMx2 - Wersja do druku

+- CMHQ Combat Mission Forum (http://cmhq.pl)
+-- Dział: Kategoria główna (http://cmhq.pl/dzial-1.html)
+--- Dział: Dyskusja ogólna (http://cmhq.pl/dzial-2.html)
+--- Wątek: Lotnictwo - CMx2 (/watek-87.html)

Lotnictwo - CMx2 - PanPuzio - 03-04-2016

Chciałbym zapytać o wasze doświadczenie w użyciu lotnictwa. Grając z komputerem byłem zadowolony z efektów użycia samolotów, grając teraz z Wallym, raz samolot spudłował próbując zbombardować moje biedne teciaki, drugim atakiem zaatakował czołg niemców, ale równie nie celnie. Może bardziej doświadczeni mają jakąś podpowiedź, co warto brać z lotnictwa i czy w ogóle warto je brać.
Doświadczenie pilotów faktycznie coś daje ? częstsze ataki, celniejsze bombardowanie, lepszy dobór celów ?

RE: Lotnictwo - CMx2 - mirekm - 03-04-2016

Ja osobiście mało ufam lotnictwu, teraz gram  ze Snolsem który wziął ruskich pilotów ja dla równowagi miałem 3 x oplot 20mm. Efekt taki że lotczki zniszczyli mi jeden oplot i 3 puste ciężarówki, natomiast po swojej stronie też coś ustrzelili bo widać kłębu dymu. Raczej to nie była ciężarówka bo po kilku turach ten wrak eksplodował. Zawsze lotnictwo to była loteria i wygląda na to że tak jest dalej. Trudno powiedzieć co ma wpływ na jego działalność, ciekaew czy ktoś już zestrzelił samolot.

RE: Lotnictwo - CMx2 - Traun - 03-04-2016

(03-04-2016, 13:50)mirekm napisał(a): Ja osobiście mało ufam lotnictwu, teraz gram  ze Snolsem który wziął ruskich pilotów ja dla równowagi miałem 3 x oplot 20mm. Efekt taki że lotczki zniszczyli mi jeden oplot i 3 puste ciężarówki, natomiast po swojej stronie też coś ustrzelili bo widać kłębu dymu. Raczej to nie była ciężarówka bo po kilku turach ten wrak eksplodował. Zawsze lotnictwo to była loteria i wygląda na to że tak jest dalej. Trudno powiedzieć co ma wpływ na jego działalność, ciekaew czy ktoś już zestrzelił samolot.

Che che chyba u ruskich....
Tak naprawdę w serii II wojennych combatów to cały skrypt lotnictwa jest do poprawy bo kto to widział aby pilot przy całym asortymencie celów pikował i atakował akurat przeciwlotnicze 4x20mm (co zakończyło by się niechybną śmiercią).
W II wojennych skryptach CM lotnictwo atakuje jak i co chce, a i oplot czy jest czy go nie ma to też nie widać żadnej różnicy.
Dopiero w CM Black Sea lotnictwo ma sens jak i obrona przed nim też sensu nie jest pozbawiona....

(03-04-2016, 14:35)Traun napisał(a):
(03-04-2016, 13:50)mirekm napisał(a): Ja osobiście mało ufam lotnictwu, teraz gram  ze Snolsem który wziął ruskich pilotów ja dla równowagi miałem 3 x oplot 20mm. Efekt taki że lotczki zniszczyli mi jeden oplot i 3 puste ciężarówki, natomiast po swojej stronie też coś ustrzelili bo widać kłębu dymu. Raczej to nie była ciężarówka bo po kilku turach ten wrak eksplodował. Zawsze lotnictwo to była loteria i wygląda na to że tak jest dalej. Trudno powiedzieć co ma wpływ na jego działalność, ciekaew czy ktoś już zestrzelił samolot.

Che che chyba u ruskich....
Tak naprawdę w serii II wojennych combatów to cały skrypt lotnictwa jest do poprawy bo kto to widział aby pilot przy całym asortymencie celów pikował i atakował akurat przeciwlotnicze 4x20mm (co zakończyło by się niechybną śmiercią).
W II wojennych skryptach CM lotnictwo atakuje jak i co chce, a i oplot czy jest czy go nie ma to też nie widać żadnej różnicy.
Dopiero w CM Black Sea lotnictwo ma sens jak i obrona przed nim też sensu nie jest pozbawiona....
Tu się nie zgodzę że ma cały asortyment celów od wyboru do koloru, atakowali co zdołali dostrzec i tyle. Jak wypatrzyli 4x20 mm to je ostrzelali i jeszcze jedno, to lotnictwo ma zawszę przewagę nad celem naziemnym. Może atakować od strony słońca, na niskim pułapie itp.

RE: Lotnictwo - CMx2 - PanPuzio - 03-04-2016

A robił ktoś testy lub doświadczalnie w walce sprawdził, jak się różni skuteczność w zależności od stopnia wyszkolenia pilota ? Pewnie nie ma szans na pilotów pokroju Rudla ale gdyby wysokie wyszkolenie coś dawało, to chyba warto było by rozważyć częstsze wykorzystanie lotnictwa.

I jeszcze jedno na froncie wschodnim po stronie niemieckiej pojazdy miały flagi ze swastukami które były rozkładane na pancerzu podczas przemarszów czy postojów. Była to informacja dla lotnictwa, i dlatego niemieckie lotnictwo rzadziej ostrzeliwało swoje jednostki. Rosjanie postępowali inaczej strzlali do wszystkiego co było po drugiej stronie front lub takie mieli przypuszczenia. Oczywiście tak postępowano kiedy to niemcy mieli przewagą w powietrzu, w późniejszym okresie wojny tego już nie praktykowano.

RE: Lotnictwo - CMx2 - Traun - 03-04-2016

(03-04-2016, 15:30)PanPuzio napisał(a): A robił ktoś testy lub doświadczalnie w walce sprawdził, jak się różni skuteczność w zależności od stopnia wyszkolenia pilota ? Pewnie nie ma szans na pilotów pokroju Rudla ale gdyby wysokie wyszkolenie coś dawało, to chyba warto było by rozważyć częstsze wykorzystanie lotnictwa.

Nikt nie robił bo raczej w bitwach nikt go nie bierze.
W stosunku do osiąganych efektów jest drogie a przy pilotach veteran jeszcze droższe. Lepiej tą kasę przeznaczyć na arty i dodatkowy p.panc.

P.S. Poza tym koledzy z Battle wprowadzili niezły bajzel, w CM BN i CM FI - działa tak że lotnictwu można wskazać konkretny cel lub obszar ataku (tak samo jak w CM BS) za to w CM RT odeszli od tego i zrobili jak w starych CM I to jest że lata sobie kiedy chce i bombarduje co chce, a jak jest w CM FB to nie mam pojęcia bo mam tylko demo.

(03-04-2016, 15:48)mirekm napisał(a): I jeszcze jedno na froncie wschodnim po stronie niemieckiej pojazdy miały flagi ze swastukami które były rozkładane na pancerzu podczas przemarszów czy postojów. Była to informacja dla lotnictwa, i dlatego niemieckie lotnictwo rzadziej ostrzeliwało swoje jednostki. Rosjanie postępowali inaczej strzlali do wszystkiego co było po drugiej stronie front lub takie mieli przypuszczenia. Oczywiście tak postępowano kiedy to niemcy mieli przewagą w powietrzu, w późniejszym okresie wojny tego już nie praktykowano.

Niemcy mieli:
a) łączność na wszystkich szczeblach;
b) pilotów a nie kołchoźników z 15h nalotem;
c) takie stukasy to rzeczywiście latały na konkretne cele wskazane przez operatorów z ziemi i potrafiły nawet bombardować rosyjskie pozycje w Stalingradzie gdzie obie walczące strony dzieliła przysłowiowa ulica:

A ruscy to bombardowali swoich nawet w 1945 przy pełnym panowaniu w powietrzu i do końca wojny nie mieli łączności z jednostkami naziemnymi.

Z tą łącznością to już nie przesadzaj szczególnie jak np dwa myśliwce wracały z patrolu i gdzieś wypatrzyły zgrupowanie pojazdów, to jak mieli się tam z nimi połączyć ? Jak były pojazdy oznakowane że masze to nie atakowali. Całe takie zajście to trwało przeważnie kilkanaście sekund.

RE: Lotnictwo - CMx2 - Wally - 03-04-2016

Aktualizacja, samolot własnie rozwalił mi PzIV bezpośrednim trafieniem. Więc na 3 ataki tylko raz atakował swoich Uśmiech

świetna wiadomość :-)

RE: Lotnictwo - CMx2 - Bombardier - 03-04-2016

Pamiętajmy, że CM odwzorowuje walki w bezpośredni starciu, gdzie wrogie oddziały są w odległościach kilkunastu do kilkuset metrów. Drugowojenne lotnictwo nie miało technicznych możliwości celnego i bezpiecznego dla swoich wojsk atakowania celów w takich warunkach. Jak się nawet udało to to raczej fuksem ;-) Co innego bezpośrednie zaplecze frontu. Stąd myślę, że CM dość realistycznie odwzorowuje lotnictwo. Można wziąć na bardzo dużej mapie, jest wtedy szansa, że nasz samolot sporo zamiesza na tyłach przeciwnika.
Jeden z kolegów wątpił też w sens ataku na broń AA. Niepotrzebnie. Obezwładnienie AA daje swobodę na polu walki, więc atak jak najbardziej ma sens. Strzelające AA jest łatwe do wykrycia, rzuca się w oczy pilotowi. A jeśli jesteśmy w zasięgu efektywnego ognia AA to nie ma żadnego znaczenia czy atakujemy broń AA czy np. jadący 100m dalej czołg. No bo tak czy siak jesteśmy celem!!! Dlatego właśnie warto najpierw zaatakować AA by je obezwładnić.

Faktycznie, ładnie zbombardował tego Pz4.

RE: Lotnictwo - CMx2 - zahar - 04-04-2016

(03-04-2016, 19:43)Bombardier napisał(a): Pamiętajmy, że CM odwzorowuje walki w bezpośredni starciu, gdzie wrogie oddziały są w odległościach kilkunastu do kilkuset metrów. Drugowojenne lotnictwo nie miało technicznych możliwości celnego i bezpiecznego dla swoich wojsk atakowania celów w takich warunkach. Jak się nawet udało to to raczej fuksem ;-) Co innego bezpośrednie zaplecze frontu. Stąd myślę, że CM dość realistycznie odwzorowuje lotnictwo. Można wziąć na bardzo dużej mapie, jest wtedy szansa, że nasz samolot sporo zamiesza na tyłach przeciwnika.
Jeden z kolegów wątpił też w sens ataku na broń AA. Niepotrzebnie. Obezwładnienie AA daje swobodę na polu walki, więc atak jak najbardziej ma sens. Strzelające AA jest łatwe do wykrycia, rzuca się w oczy pilotowi. A jeśli jesteśmy w zasięgu efektywnego ognia AA to nie ma żadnego znaczenia czy atakujemy broń AA czy np. jadący 100m dalej czołg. No bo tak czy siak jesteśmy celem!!! Dlatego właśnie warto najpierw zaatakować AA by je obezwładnić.

Tak, w pamiętniku Rudla też można przeczytać że zaczynali od obrony p-lot. Co prawda latali raczej w grupach, ale nie można mieć wszystkiego :-p  Lotnictwo wsparcia jak już wypatrzyło i zidentyfikowało cel, nawet drugowojenne, potrafiło być mordercze. Przynajmniej to niemieckie i alianckie...

RE: Lotnictwo - CMx2 - Wally - 05-04-2016

A czy próba chowania pojazdów czy to pod drzewami czy między budynkami ma sens w CM?

RE: Lotnictwo - CMx2 - mirekm - 05-04-2016

W ostatniej walce, a gram niemcami to pojazdy ( pantery, hetzer, jpzIV)  stojące na otwartej przestrzeni w wysokiej trawie nie zostały ostrzelane a samoloty krążyły kilka minut. Natomiast ciężarówki ( 2) schowane między drzewami i owszem.
Więc nie wiem jak to do końca działa, jednego jestem pewien że pojazdy w ruchu,  są częściej atakowane natomiast co stoi rzadziej.

RE: Lotnictwo - CMx2 - PanPuzio - 29-04-2016

W ostatniej walce z Lee, moje lotnictwo pięknie kosiło mi moje ciężarówki :-)

RE: Lotnictwo - CMx2 - Lee - 29-04-2016

W sumie później zaczęło też kosić moje - ale tylko ciężarówki, mimo mnogości Wespe i Marderów Uśmiech

RE: Lotnictwo - CMx2 - PanPuzio - 29-04-2016

Tak, w ostatniej turze ci chyba ciężarówkę wykosiło. Mi 3 wykosiło:-)

RE: Lotnictwo - CMx2 - zahar - 03-05-2016

W najnowszym dodatku do BS zastosowanie lotnictwa będzie prawdopodobnie wyglądało tak:

https://www.youtube.com/watch?v=zKCiUceogk8#t=8m52s

Diabeł

RE: Lotnictwo - CMx2 - seba200 - 03-05-2016

ZajebisteUśmiech

RE: Lotnictwo - CMx2 - Snols - 21-05-2016

Panowie nadeszła wielkopomna chwila! Pierwszy wraży samolot został zestrzelony! Dokonał tego pojedynczy Flakvierling! 

RE: Lotnictwo - CMx2 - PanPuzio - 21-05-2016

Brawo :-)