CMHQ Combat Mission Forum
Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - Wersja do druku

+- CMHQ Combat Mission Forum (http://cmhq.pl)
+-- Dział: Kategoria główna (http://cmhq.pl/dzial-1.html)
+--- Dział: Dyskusja ogólna (http://cmhq.pl/dzial-2.html)
+--- Wątek: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) (/watek-78.html)

Strony: 1 2


Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 13-03-2016

[Obrazek: BeOnGuard.jpg]


Towarzysze i Towarzyszki!
Jesteśmy już tak blisko osiągnięcia naszych dziejowych celów i stworzenia nowego, lepszego i sprawiedliwego świata. Jednak Wielka Rewolucja Socjalistyczna wciąż jest zagrożona przez otaczających ją reakcyjnych przeciwników Postępu! Nie możemy sobie pozwolić na choćby cień słabości i zwątpienia. Przeciwnik tylko czeka na chwilę aby uderzyć ze zdwojoną siłą. Bądźcie więc czujni i chwytajcie za broń! Rozpoczyna się bowiem decydujący rozdział w walce o sprawiedliwość. Do broni Towarzysze! Rewolucja jest zewsząd oblegana!
Do tej pory wydarzanie przebiegały dla nas i naszej Rewolucji pomyślnie. Opanowaliśmy najważniejsze obszary centralnej Rosji. Udało się także doprowadzić do podpisania 3 marca 1918 roku w Brześciu nad Bugiem separatystycznego pokoju z Niemcami, tym samym wycofując naszą umęczoną Ojczyznę z Wielkiej Wojny.  Pozwoli to zamknąć zachodni front i skoncentrować nasze siły do ostatecznego pokonania i rozliczenia zaplutych karłów reakcji próbujących wszelkimi sposobami powstrzymać Postęp! Jednak nasze położenie, choć korzystne, wciąż jest ciężkie i będzie zmuszać nas to walki na wielu frontach i olbrzymich obszarach Mateczki Rosji.
Na wschodzie, od Wołgi aż po Władywostok mobilizują się wojska syberyjskich Białych, do których prawdopodobnie już wkrótce dołączą także doświadczone i bitne oddziału z Czechosłowackiego Legionu, utworzonego przez poprzedni, reakcyjny, rząd carski do walki z Państwami Centralnymi. Nastroje wśród Czechosłowaków ulegają wyraźniej radykalizacji. Wszystko wskazuje, że Legion nie zaakceptuje nowej władzy i zdradzi nasze Wielkie Ideały. Rewolta jest prawie pewna.
Na Południu donieccy Kozacy oraz Ochotnicza Armia Denikina przetrwali zimę i będą przygotowywać się do ataku na osłabione i zdezorganizowane wojska Frontu Północnego Kaukazu pod dowództwem  gen. Michaiła Sorokina.
Pokój zawarty z Niemcami w Brześciu nad Bugiem będzie miał też swoją cenę. Ententa, która utraciła swojego dotychczasowego sojusznika, będzie dążyła do znacznie większego wsparcia Białych, aby zarówno móc zdławić jeszcze w zarodku Wielką Światową Rewolucję Proletariacką jak i po to, aby ponownie otworzyć wschodni front w wojnie z państwami centralnymi.  Na pewno wykorzysta do tego celu porty na Morzu Czarnym, jeśli te wpadną w ręce białych, być może imperialistyczne mocarstwa zdecydują się także na bezpośrednią interwencję. Jest prawie pewne, że ich celem staną się rosyjskie północne porty.
Nasi Czerwonoarmiści, podobnie jak i cywile, są gotowi oddać życie za słuszną sprawę, lecz Armia Czerwona wciąż jest słaba. Komisarz Trocki doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego niezwłocznie przystąpił do organizowania i mobilizowania wszelkich materiałów i zasobów, które pozwolą zapewnić nam przetrwanie i ostateczne zwycięstwo. Wciąż jednak przyszłość jest niepewna i wiele jest niewiadomych. Czy Biali pozostaną rozbici? Czy ich próżność i rywalizacja okaże się ich największą słabością i gwoździem do trumny? A może jednak będą w stanie odłożyć wzajemne waśni i stworzyć wspólny, zjednoczony reakcyjny front? Czy pozyskają do swojej walki usamodzielniające się na gruzach imperium państwa, czy też nie będą w stanie pogodzić się z ich utratą? Czy wojska Denkina zdołają pokonać rozproszoną i zmęczoną armię Sorokina i dotrzeć do Noworosyjska, aby zdobyć jakże cenny port, przez który być może już wkrótce zacznie płynąć wartki strumień pomocy od Ententy? Jaka będzie rola imperialistycznych mocarstw Zachodu? Czy ograniczą się wyłącznie do materiałowej i finansowej pomocy, czy zdecydują się na bezpośrednią interwencję? Jaka będzie rola w tej wojnie, młodych, emancypujących się narodów Europy środkowo-wschodniej, szczególnie Polski, wciąż karmionej burżuazyjną, antyrosyjską i antybolszewicką propagandą? Czy lepiej będzie wykorzystać zaistniały chaos i podjąć próbę niesienia rewolucja dalej na zachód, gdzie wciąż niezliczone masy robotniczo-chłopskie czekają na wyzwolenie spod burżuazyjnego buta czy powinniśmy jednak skupić się na pokonaniu wroga na własnym, rosyjskim podwórku? I w końcu, co z potencjalnym wrogiem wewnętrznym? Czy należy utrzymać kruchy sowiecki sojusz w jedności, czy lepiej zawczasu zlikwidować całą potencjalną opozycję, zastępując ją bolszewicką dyktaturą? 
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcTpq8PPTQNRhnLy-GOHfDe...rPa9plhhT3]RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 13-03-2016

Czerwiec 1918 

W pierwszych dniach czerwca stało się to co było do przewidzenia. Zdradzieckie karły reakcji z Czechosłowackiego Legionu chwyciły za broń i skierowały ją przeciwko władzy bolszewickiej! Ten niecny uczynek będzie ich wiele kosztować!
[Obrazek: 3501_685402548268377_2651628605574211916...e=57906C22]


W ich ręce wpadają między innymi miasta Penza, Samara oraz Uralsk. Niestety Armia Czerwona dysponuje w tym regionie nieznacznymi, do tego rozproszonymi, siłami. Absolutnym priorytetem będzie wzmocnienie dwóch najważniejszych miast w tym regionie - Tambowa oraz Sarańska znajdujących się na zachód i północ od Penzy. W trybie pilnym mobilizowane są kolejne pułki, ich siła będzie w prawdzie pozostawiać wiele do życzenia, ale na razie każdy żołnierz jest na wagę złota. W miarę możliwości wzmocniony zostanie także Saratov, na razie obsadzony przez niepełny pułk milicji. 

[Obrazek: 9159_685409928267639_9138222798808115546...e=5750E364]
Szczególne znaczenie ma, znajdujący się bardziej na północny-wschód, Kazań. Obroną tutaj dowodzi generał Vatzetis mający pod sobą dwie, będące w trakcie mobilizacji, armie oraz kazański garnizon. 1 Armia Murawiewa gromadzi się w Czeboksarach, natomiast 3 Armia Berzina dostała rozkaz wstrzymania mobilizacji i ewakuowania się z Ekaterinoburga do Sarapulu nad Kamą, pozostawiając pod strażą tylko niewielkiego garnizonu pojmaną rodzinę carską.  Ekaterinoburg na pewno wpadnie we wrogie ręce, a obrońcom tam Sownarkom nie będzie w stanie udzielić efektywnej pomocy. Z tego też powodu pozostały tam oddział milicji dostał rozkaz natychmiastowej egzekucji cara Mikołaja II wraz z całą rodziną, jeżeli tylko wojska Białych podejdą pod miasto. Kazań jest ważniejszy. Oprócz tego, że region ten, wraz z rzeką Kamą, stanowić będzie naturalną linię obrony na północno-wschodnim odcinku frontu to w mieście tym znajduje się bowiem zablokowany pociąg, który przewozi carskie rezerwy złota. Ochrona tego pociągu do czasu jego naprawy i bezpieczne jego przetransportowanie do Moskwy zapewni nam niezbędne do dalszej walki środki. Może to mieć fundamentalne znaczenia dla naszej Wielkiej Rewolucji!

[Obrazek: 225232_685419724933326_53008725738852557...e=57524244]W tym samym czasie napływają niepokojące meldunki o lądowaniu w Murmańsku pierwszych oddziałów brytyjskich. Ryzyko otwarcia nowego frontu na północy staje się coraz bardziej realne. Nowy front prawdopodobnie utworzy się także w Turkiestanie, gdzie wyraźnie nasilą się kontrrewolucyjne nastroje. 

Niewiele  wiadomo o sytuacji na południowym froncie pomiędzy Donem a Kubaniem. Generał Sorokin dowodzący Frontem Północno-Kaukaskim nie ma kontaktu ze swoimi podwładnymi. Teoretycznie plan zakłada opóźnienia wroga i stopniowe cofanie się za linię rzeki Kubań. Czas jednak pokaże czy cokolwiek z tego planu się powiedzie. Front Sorokina jest bowiem w kompletnej rozsypce, cierpi na liczne braki i ciągłe problemy z komunikacją. 

5 czerwca napłynęły w końcu pierwsze meldunki od Armii Czerwonej Północnego Kaukazu. Armia ta, będąca pod dowództwem Snesareva, został zaatakowana przez Biały Korpus generała Łukomskiego. W skład zgrupowania weszły trzy dobrze wyposażone, elitarne dywizje Białych. Snesarev okazał się na szczęście kompetentnym dowódcą i skutecznie opóźniając marsz Łukomskiego przeprowadził taktyczny odwrót w kierunku Tikhoretska, stanowiącego niezwykle ważny węzeł komunikacyjny, gdzie pośpiesznie okopuje się generał Kalnin wraz ze swoimi ludźmi. 

[Obrazek: 12814804_685424558266176_244403133761074...e=57889242]

Niestety, po bitwie utracono kontakt z Snesarevem. Nie wiadomo, czy rozkaz aby pośpiesznie dołączył do obrony Tikhoretska dotarł na czas do sztabu Snesarewa. Miasto paść musi, jednak ważne, aby jak najdłużej opóźniać marsz przeciwnika w kierunku Ekaterinodaru, gdzie pozycje obronne przygotowują generałowie Poluyan(oficer polityczny) oraz Avtonomov, do których dołączyć ma wkrótce 2 Północnokaukaska Grupa znajdująca się do tej pory na bagnach Akhtarska. Abolutnym priorytetem jest utrzymanie Białych jak najdłużej z dala of Noworosyjska. Opanowanie tego portowego miasta pozwoli państwom Ententy na zwiększenie swojej pomocy dla Białych co nie wątpliwie już w krótce nastąpi. Równolegle, naczelny dowódca Sorokin wraz z Zhlobem i Yakirem umacniają okolice Armaviru, aby nie dopuścić Białych w głąb Kaukazu

[Obrazek: 12814057_685429794932319_434285796100437...e=578D7087]


Do Carycyna przybył, w asyście swojego pancernego pociągu, towarzysz Stalin, aby nadzorować formowanie 10 Armii gen. Timoszenki. Trwa pośpieszne fortyfikowanie miasta. Nowo utworzona 25 Dywizja Fizylierów pośpiesznie udaje się do Saratova, aby tam kontynuować mobliziację, oraz przygotować pozycje obronne. Jednocześnie 1 Korpus w Khoper zauważył brak zdecydowania w działaniach przeciwnika i postatnowił szybko oderwać się od przeciwnika i wzmocnić obronę Bałaszów, aby zapewnić bezpieczeństwo połączenia kolejowego łączącego Carycyn z centralną Rosją.

W Samarze szerzy się kolejna kontrrewolucja. Posiadające poparcie Czeskiego Legionu zdradzieckie, antybolszewickie, grupy socjalistów i liberałów wszczynają rebelię i tworzą Komucz, czyli Komitet Członków Zgromadzenia Ustawodawczego. Nowe władze szybko organizują własne wojska i poparcie, jednak ich przetrwanie będzie zależeć od utrzymania 4 najważniejszych miast Kazania, Simbirska, Samary oraz Saratova. Jeśli miasta te wpadną w ręce bolszewików kontrrewolucja się załamie.


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - zahar - 13-03-2016

Dobre, dobre...


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 14-03-2016

Pod koniec miesiąca małe, choć liczne, kontrrewolucje - zgodnie z przewidywaniami - wybuchają w Turkiestanie. Aby uspokoić sytuację tworzona jest w Aralsku Czerwona Armia Turkiestanu pod dowództwem Safonova. Jej zadaniem będzie przywrócenie porządku na tym peryferyjnym teatrze. W jej kierunku, z Orska, rusza do pomocy Armia Południowego Uralu. Jej dalszy postój tam jest niebezpieczny, gdyż miasto jest całkowicie odizolowane i choć znajduje się tam cenny magazyn, to także oddalone jest ono o kilka do kilkunastu dni marszu przez rozległe stepy od najbliższej linii kolejowej. Samo w sobie też nie ma szczególnie dużego znaczenie strategicznego, choć może być też wykorzystana do przeprowadzania wypadów na kolej łączącą Orenburg z Aralskiem. Na razie główne siły armii ruszą wzdłuż tej kolej w kierunku Aralska i formującej się Armii Turkiestanu, aby nie pozwolić przeciwnikowi na szybkie zniszczenie świeżo tworzonej armii.  Jednocześnie mały garnizon pozostanie by pilnować samego Orksa, a część oddziałów konnych ruszy pośpiesznie do Aktjubinska, ostatniego miasta na linii łączącej Orenburg z Aralskiem, Znajduje się tam także, jakże cenny na tych rozległych stepach magazyn zaopatrzenia. Safanov zdecydował się nie udostępniać im swojej konnej artylerii licząc, że znajdujący się tam garnizon nie będzie stawiał większego oporu. Ta decyzja trochę go niepokoi, lecz nie ma innego wyjścia. Dysponuje jedynie 7 sprawnymi lekkimi działami.

[Obrazek: 1012705_685758338232798_8978266068905006...e=575194F1]

Tymczasem w Tambowie stała się rzecz niebywała. Dowodzący 2 Armią gen. Makhin okazał się zdrajcą i porzuciwszy swoje wojska przeszedł na stronę Komuczu! Kara z pewnością go nie minie, a będzie ona okrutna. Aby zająć jego miejsce w trybie pilnym z Moskwy wyruszył już generał Kork, wraz ze swoim adiutantem Samoylo oraz batalionem czekistów - których zadaniem będzie niedopuszczenie do ponownych aktów takiej niewybaczalnej zdrady!
Zaczyna także dochodzić do pierwszych walk na trasie kolei transsyberyjskiej. Doszło do walk na przedmieściach Irkucka. Tamtejsza Gwardia, pomimo ciężkich strat zdoła utrzymać się i wycofać w głąb miasta kontynuując opór.

Pod koniec czerwca w Moskwie podjęto bardzo ważne decyzje. Głupcy z lewego skrzydła partii Socjalistów-Rewolucjonistów, będących w sojuszu z nami, chcą sprowokować Niemców do wznowienia z nami wojny! Choć perspektywa eksportu płomienia rewolucji dalej na zachód, na co liczą, jest kusząca, taki pomysł nie może zostać zaakceptowany! W obecnej sytuacji militarnej odrzucenie korzystnego dla nas pokoju zawartego z wielkim trudem w Brześciu i kontynuowanie Wielkiej Wojny oznaczać będzie nieuchronną klęskę Rewolucji!

[To jest jedna z najważniejszych nowości w wersji Gold, całkowicie zmieniająca rozgrywkę i oferująca wiele ciekawych opcji strategicznych i alternatywnych historii.  W tym wypadku do wyboru są dwie opcje. Czerwoni zostają zjednoczeni, a bolszewicy udzielają eserowcom poparcia dla ich pomysłu przeprowadzenia zamachu mającego mającego sprowokować Niemcy do wznowienie wojny. Zamach nie powiedzie się tak czy inaczej, ale decyzja ta będzie miała wiele ważnych konsekwencji. Bolszewicy dalej pozostaną u władzy ale ich wpływy w wielu obszarach zostaną ograniczone. -Internacjonalistyczni zwolennicy szerzenia idei komunistycznej będą mieli większe wpływy i spowodują silna presję na jej dalszy eksport. Oznacza to, że jeżeli sytuacja militarna będzie sprzyjać dalszej ekspansji, a czerwoni nie zaatakują sąsiednich państw to utracą bardzo dużo punktów politycznych(w grze emergency points) oraz punktów zwycięstwa(victory point)
- na obszarach wiejskich eserowcy przeprowadzą tylko ograniczoną kolektywizację, co będzie oznaczać  więcej własności i swobody w rękach drobnych rolników – oznacza to mniejszą  ilość akcji rekwizycji zasobów i branek do wojska.
-Mniejsza ilość akcji represyjnych
- za to Czerwoni otrzymują dużo więcej możliwości prowadzenia akcji propagandowych poza granicami, będą mieli tez możliwość przeprowadzanie różnych decyzji regionalnych za granicą.
Druga opcja oznacza likwidację eserowców, czystki oraz początek budowy totalitarnej dyktatury. Daje to możliwość prowadzenia większej ilości akcji typu rekwizycja czy branki w prowincjach. Więcej decyzji kupowania sobie lojalności poprzez represje. Słabsza propaganda zagraniczna. Doktryna „budowy socjalizmu w jednym kraju”, mniejsze kary za nieszerzenie rewolucji za granicą.]

[Obrazek: 67796_685761378232494_537489005926493917...e=574C11F7]

Na specjalnym posiedzeniu partii zapadły brzemienne w skutki decyzje. Zdecydowano się na przyjęcie koncepcji budowy "socjalizmu w jednym kraju" oraz błyskawicznego i ostatecznego rozprawienia się w wewnętrznym wrogiem. Praktycznie od razu  uruchomiona zostaje potężna machina terroru i represji. Masowe czystki, choć słuszne, gdyż oczyszczą młodą sowiecką Rosję z głęboko zakamuflowanych reakcyjnych elementów, czekających tylko aby wbić nam nóż w plecy, będą też miały swoje negatywne konsekwencje w tym jakże krytycznym momencie. Chaos, wywołany nagłym i przypadkowym odkryciem wroga we własnych szeregach, jeszcze długo będzie paraliżował działania Armii Czerwonej, co może okazać się bardzo kosztowne, jeśli Biali będą w stanie to wykorzystać


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 15-03-2016

Lipiec 1918

Na przełomie miesięcy wydarzenia zaczęły nabierać coraz szybszego tempa. Wykryto spisek w sowieckich szeregach, który może sięgać bardzo głęboko. Jakby tego było mało, równolegle zaczęły się szerzyć, także w centralnej Rosji, niezliczone kontrrewolucje. Może to znacząco utrudnić łączność z naszymi wojskami na licznych frontach. Najbardziej niepokojące przewroty miały miejsce w regionie Wiatki, Permu i Sarapula, gdzie rebelię wszczęło prawe skrzydło eserowców oraz w Jarosławie u samych wrót Moskwy. Niejaki generał Shaplin przeprowadził także udany szturm na garnizon Archangielska, zdobywając miasto wraz z portem. Bardzo możliwe, że już niedługo zostanie wzmocniony przez Zachodnią interwencję.
Porażką zakończyła się próba wzmocnienia Bałaszowa. Niewielki korpus Sieversa nie zdążył dotrzeć do miasta na czas i został odparty przez oblegające już miasto wojska kozaków z Korpusu Sidorina. Na szczęście garnizon Bałaszowa mimo, że praktycznie zdziesiątkowany wciąż nie porzucił broń i dzielnie odpiera kolejne szturmy na miasto. Już wkrótce powinny nadejść posiłki

Kolejne dni Lipca zaczęły obfitować w wydarzenia, które jedynie pogłębiły powstały chaos. Wykryty spisek okazał się sięgać znacznie dalej niż można było przypuszczać. Na szczęście wróg postanowił sam się w wielu miejscach ujawnić. Lewicowi eserowcy, mający najwyraźniej coś na sumieniu, zaniepokojeni stanowczymi działaniami naszej wielkiej Partii postanowili dołączyć do reszty swoich zdradzieckich braci z prawego skrzydła i zasilić ich szeregi! To nie czas na półśrodki. Trzeba ukarać tą zdradę! 
Wśród aresztowanych znalazł się między innymi, cieszący się wcześniej wielkim autorytetem, KomCor Sablin. Jego dalsze losy nie są znane.
Zaraz po tym wydarzeniu komcor Murawiew podjął próby wymarszu, wraz ze swoimi wojskami, z Moskwy by dołączyć do pozostałych zdrajców socjalistycznej sprawy. Na szczęście jego żołnierze w porę zdołali przejrzeć te niecne plany i masowo odmówili wykonania rozkazów. Sam Murawiew zginął niedługo potem. Został zastrzelony podczas próby aresztowania.

[Obrazek: latest?cb=20130401164410]
Próba aresztowania komcora Murawiewa.

Powstałe zamieszanie jednak paraliżuje dowodzenie Armią Czerwona, na co jeszcze coraz częściej nakłada się nieokiełznana ambicja i pycha towarzysza Stalina, którego ciągłe spory z Sorokinem znacząco paraliżują działania na południowym froncie.
Mimo tych trudności Kalnin i Snesarev przykładnie wykonują swoje zadania i skutecznie opóźniają marsz wojsk Denikina, wykonując serię taktycznych odwrotów po, których - co było nieuniknione - Tikhoretskaja w końcu w pada w ręce białych, ale Armia Północnego Kaukazu bezpiecznie wycofuje się za Kubań, gdzie zajmie pozycje obronne. Swoje zrobili, kupili wystarczająco dużo czasu aby umocnić Jekaterinodar i Noworosyjsk, gdzie utworzona została już kolejna, silna armia pod dowództwem Sweczniko. Także Armia Północnego Kaukazu, na razie zmęczona i przetrzebiona, w krotce otrzyma uzupełnienia, w tym także wsparcie pancernego pociągu "Grozny".

[Obrazek: 10403017_686935434781755_360771693522265...e=5757F34D]
Lokalny proletariat ochoczo pomaga przy budowie umocnień, Jekaterynodar

W tym samym czasie generał Kork, powoli lecz systematycznie, przebija się do oblężonego w Bałaszowie garnizionu.

Na tym jednak koniec tych nielicznych, dobrych wiadomości. Zagrożony jest bowiem Kazań. Oddziały Czechosłowackie dokonały niesłychanego manewru i oskrzydlając miasto zaatakowały od tyłu, wykorzystując lukę pomiędzy 1 Armią, pozbawioną swojego dowództwa w wyniku kolejnej zdrady jaka miała miejsce parę dni wcześniej, a kwaterą główna Frontu Wschodniego w Kazaniu. Pod osłoną nocy, niezauwazone oddziały Legionu przeprawiły się przez Wołgę i praktycznie bez większej walki zmusiły tamtejsze wojska do odwrotu w głąb miasta. Towarzysz Trocki jest wściekły! Gdzie była w tym czasie flotylla Wołgi?! Na pomoc oblężonemu Kazaniowi niezwłocznie ruszyła 3 armia pozostawiając w Sarapulu jedną tylko dywizję do obrony miasta. Odsiecz okazała się być kompletną katastrofą, a 3 armia została praktycznie rozbita i zmuszona do odwrotu.

[Obrazek: 247694_686935474781751_68922716660131202...e=575A4D48]
Czeski Legion przekracza Wołgę

Podczas dramatycznych walk na ulicach miasta zniszczeniu uległa  znaczna jego część. W wyniku huraganowego ostrzału artyleryjskiego zniszczony został także pociąg przewożący carskie rezerwy złota. Będzie to ogromna strata dla naszej wielkiej sprawy. [Obrazek: 10314652_686949024780396_408059686182760...e=5753EF1F]


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 16-03-2016

Sierpień 1918

Towarzysze!
Stało się coś okropnego! Wróg nasz, do tej pory pośród nas ukryty, nie tylko już ujawnił swoje ohydne oblicze, lecz także zaczął pozwalać sobie na coraz bardziej zuchwałe działania. Nasz wielki dobroczyńca, Towarzysz Włodzimierz Lenin, podczas wiecu odbywającego się w Moskwie, stał się ofiarą podłego ataku! Zamachu dokonała ukraińska Żydówka im. Fanny Kapłan. Z trzech oddanych strzałów dwa raniły Towarzysza Lenina. Przerażony tą zuchwałością tłum robotników zachował zimną krew i rzucił się na pomoc. Towarzysz Lenin, dzięki opatrzności jest cały i zdrowy. Niedoszła zabójczyni została pojmana, osądzona i skazana na rozstrzelanie.

[Obrazek: 1797459_686935491448416_8792093957962407...e=575234DF]

Tymczasem na froncie południowym wojska Denikina podjęły próbę przeprawy przez Kubań i zaatakowały w Kurganińsku pozycje bronione przez Armię Północnego Kaukazu. Wróg poniósł ogromne starty i został odparty. Po tej walce, dowodzący armią, towarzysz komandarm Snesarev został zarekomendowany przez towarzysza marszałka Sorokina do odznaczania, za wielkie męstwo i przykładne dowodzenie obroną.  

Walki o Jarosław  i Kazań wciąż nie przynoszą rozstrzygnięcia. 1 armia(w zasadzie w sile dwóch dywizji) rusza na pomoc. 3 armia wyparta z kazania cofa się do zagrożonego przez eserowców Sarapula. Pierwsze dywizje wroga podchodzą także pod Perm
Armia Turkiestanu kończy mobilizację, komendarm Blucher okopuje się w Akjubińsku. Blucher zdecydował się na zmianę swoich planów, po tym jak przyszły pierwsze meldunki o nieudanym rajdzie kawalerii na Akjubińsk. Wywiad także ostrzegał przed kolejnymi oddziałami wroga zbliżającymi się zarówno od Orenburga jak i przed ruchami niezidentyfikowanych jednostek pomiędzy Aktjubińskiem a Aralskiem. Oblegany jest też Orsk, który los jest już przesądzony. W Turkiestanie z ważniejszych miast oblegany jest Taszkient.

Pod koniec sierpnia we Władywostoku lądują oddziały japońskie. Interwencja międzynarodowa zaczyna się powoli nasilać


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 18-03-2016

Wrzesień - październik 1918

Na początku września doszło do pierwszych walk o Jekaterinodar. Nowoutworzona armia pod dowództwem komandarma Swecznikowa spisała się na medal i nie cofnęła się ani krok w tył, dzielnie odpierając atak. Ofensywa Denkina wyraźnie wytraciła swój impet. Przyczyniły się do tego także działania małych grup partyzanckich na tyłach przeciwnika, zmuszając go do wycofania części swoich wojsk z linii frontu.

Zacięte walki o Kazań wciąż przedłużają się, jednak szala zaczyna przechylać się na stronę Czerwonych. Czechosłowaccy głupcy wdali się w długotrwałe walki na wyniszczenie i nie zauważyli nawet jak przez wolną i niezagrożoną linią kolejową Mokswa – Niżny Nowogród – Cheboksary – Kazań suną niestrudzenie kolejne posiłki. Wojska białych na froncie wschodnim są rozproszone i przemęczone. Równolegle próbują opanować jeszcze Sarańsk i Perm. Do tego część wojsk czeskich została wysłana na Daleki Wschód celem oczyszczenia koeli transsyberyjskiej, co w dalszym ciągu w pełni nie udało im się dokonać. Wszystko to działa na naszą korzyść. 

[Obrazek: 10339726_686935564781742_475497000146095...e=579657E8]
Kazań, wrzesień 1918

Również w Sarańsku i Tambowie koncentracja wojska zdecydowanie przyśpieszyła. W tym ostatnim utworzony został już oficjalnie nowy front marszałka Egorowa. W ciągu najbliższych tygodni powinien mieć już pełną zdolność operacyjną. Coraz korzystniejszą sytuacją komplikują przede wszystkim nieustanne fale dezercji i chaos w strukturach dowodzenia. Mimo to wciąż trzymamy mocno zajęte pozycje, a centralna Rosja już prawie została całkowicie oczyszczona z Zielonych kontrrewolucji. W kuluarach coraz częściej, nieoficjalnie, mówi się o jakiś wielkich planach. Niektórzy nawet nieśmiało przywołują plotki mówiące, że już wkrótce, jeszcze przed zimą, mają ruszyć wielkie ofensywy na wszystkich frontach!
Jeżeli plany te okażą się prawdą, to spór Sorokina ze Stalinem, oraz chaos w armijnych strukturach może być główną przeszkodą tak ambitnych planów.

Jeszcze pod koniec tego miesiąca walki  o Kazań zostały zakończone. Miasto wraz z ludnością cywilną przeszło przez prawdzie piekło. Życie na ulicach próbuje powoli wracać do normy, podczas gdy wojska, po krótkim odpoczynku, szykują się do wymarszu na wschód. Pod Sarapolem i Permem wciąż trwają zacięte bitwy.
Na szczęście Armia Czerwona staje się coraz silniejsza. Zakończona właśnie została kolejna fala mobilizacji. Świeży rekrut zasila nasze szeregi, a w Moskwie rozpoczęto wielki plan industrializacji.

[Obrazek: 02d148efebcd9b027660f97c48f4f308.jpg]
Komunizm wojenny. Rusza pierwsza wielka fala industrializacji

W ostatnich dniach zaszło jednak coś bardzo niedobrego i groźnego. Spór Stalina z Sorokinem wszedł w decydującą fazę i przy próbuje odwołania ze stanowiska, Sorokin podjął próbę przewrotu! Ostatecznie pucz zakończył się klęską, a Sorokin został stracony. Sownarkom w trybie natychmiastowym wezwał Stalina do Moskwy, celem złożenia wyjaśnień. W tym ważnym momencie Front Północnego Kaukazu został pozbawiony dowództwa…

Po dotarciu do Moskwy Stalin wdał się po raz kolejny w liczne spory w tym także z Towarzyszem Trockim. Trocki zaniepokojony samowolą niesfornego i ambitnego generała, oraz jego nadgorliwością w  samowolnym likwidowaniu byłych carskich oficerów, których sam uznał za kontrrewolucyjnych zażądał od Towarzysza Lenina jego dymisji na co ten wyraził zgodę.

Pomimo tych trudności, komandarm Swecznikow i Snesariew, wykazując się wielką kompetencją i przenikliwością wyszli z własną inicjatywą. Wobec złego położenia wojsk Denikina, dużych strat i problemów z zaopatrzeniem, postanowili przejść do kontrofensywy. Armia Kubań komandarma Swecznikowa ma zaatakować korpus Łukomskiego w Jekaterinodarze i odepchnąć go jak najdalej od miasta. Tymczasem Armia Północnego Kaukazu, wykorzystując poważny błąd Denikina, uderzy w lukę jaka powstała między korpusem Łukomskiego i Szerbaczewa, atakując bezpośrednio na praktycznie bezbronną Tikhoretskaya, zagrażając tym samym liniom zaopatrzeniowym obu zgrupowań. Komisarz Trocki zaakceptował ten śmiały plan.
Atak nastąpił w ostatnich w ostatnich dniach października i był zaowocował pełnym zaskoczeniem wojsk przecinika. Tikhoretskaya padła bez większego oporu, a korpus Łukomskiego ponosząc dotkliwe straty, min. prawie 2 i pół tysiąca ludzi oraz ponad 600 koni i 8 dział, został odepchnięty od Jekaterinodaru. Na prawym skrzydle, od strony Carycyna miała zaatakować jeszcze 10 armia w sile trzech korpusów ze wsparciem 3 pociągów pancernych, lecz Towarzysz Tuchaczewski będący w drodze na miejsce, zażyczył sobie osobistego dowodzenia tym zgrupowaniem. Sukcesu więc nie udało się w pełni wykorzystać.


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - PanPuzio - 21-03-2016

Nie wiedziałem że w tej grze zostały tak oddane problemy wewnętrzne czerwonych.


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - zahar - 22-03-2016

W ogóle to skomplikowane bardzo... 

I nie ma czołgów  Cwaniak


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - PanPuzio - 22-03-2016

zahar - mylisz się, czołgi są :-) Są także pociągi pancerne, samochody, lotnictwo.


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - zahar - 22-03-2016

Oj tam, oj tam. Brak dowodów...

Dukam instrukcje do AJE. Na demku sprawdzę czy mój angielski mi pozwoli pograć.


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 22-03-2016

Dowody będą Język


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 23-03-2016

Pod koniec października wraz z pierwszym opadami śniegu ruszają w końcu także ofensywy na pozostałych głównych frontach. Front wschodni marszałka Vacietisa przeprowadzi atak w kierunku oblężonego Permu. 1 i 3 armia mają za zadanie oswobodzić Sarapul i zając, znajdujący się niedaleko na północ Iżewsk wraz z cennymi fabrykami zbrojeniowymi. Następnie armie powinny się rozdzielić. 1 armia ruszy dalej na północ podczas gdy 3 armia przeprawi się przez Kamę w okolicach Sarapula i podejdzie pod Perm od południa prawym brzegiem rzeki. Oprócz tego małe zgrupowanie zajmie opuszczony przez czechów Simbirsk na południe od Kazania. 

Z kolei front południowo-wschodni uderzy na Penzę. Niedługo później z Astarkanu powinien wyruszyć samodzielny korpus w kierunku Pokrowska

[Obrazek: 943822_690645277744104_67361181837906872...e=574A9BBC]


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 23-03-2016

Listopad - Grudzień 1918
W listopadzie zwołane zostało nadzwyczajne posiedzenie partii. Celem jest omówienie nowej sytuacji politycznej i militarnej. Wydarzenia bowiem zaczęły nabierać rozpędu a sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana. Ofensywy zaplanowane jeszcze w październiku zaczęły się stosunkowo pomyślnie jednak po początkowych sukcesach zaczęły wyraźnie wytracać swój impet. Do nieustannych problemów związanych z dezercjami i ciągłym paraliżem struktur dowodzenia doszły pogarszające się warunki atmosferyczne.  Na froncie południowym wojska białych(obecnie już pod dowództwem Krasnowa) poniosły ogromne straty lecz zdołały się wycofać do Azowa i tam umocnić.
Front południowo-wschodni opanował, po długich walkach(na szczęście same straty okazały się małe) Penzę, lecz nie był już w stanie ruszyć dalej.
Na froncie wschodnim udało się zająć Sarapul i Iżewsk lecz dalszego marszu na Perm również zaniechano.
Lecz nie to było głównym tematem dyskusji. Zaszły bardzo poważne zmiany polityczne, a także ryzyko otwarcia kolejnych frontów. Państwa centralne i Ententa zawarły rozejm. Wielka Wojna dobiega końca. Będzie to miało bardzo poważne konsekwencje dla wojny w Rosji. Przede wszystkim kapitalistyczni imperialiści będą mogli znacząco zwiększyć swoje zaangażowanie po stronie białych. 

[Obrazek: 1379821_691108227697809_7890225605314392...e=5788986D]

Na Morze Czarne już wpłynęły floty brytyjska i francuska. Wycofujące się wojska austro-niemieckie spowodują z kolei powstanie na zachodzie wielkiej próżni, która najpewniej otworzy nowy front. Znacząco komplikuje to naszą sytuację militarną, ale także stwarza ogromne możliwości aby rozszerzyć naszą Wielką Rewolucję na kolejne narody. Koniec wojny oznacza także, że Czesi będą coraz mniej chętni do kontynuowania walk i zapragną najpewniej powrotu do swoich domów
Niedługo później Biali, przy wsparciu Francji i Grecji zajęli Krym oraz Odessę.

[Obrazek: 10363933_691108314364467_500828958472682...e=5791D3AA]

Francusko-greckie oddziału lądują w Odessie, Sewastopolu i Chersoniu. Wojska są pokaźne i doświadczone, lecz morale niskie. Żołnierze swoje odsłużyli i pragną powrócić do domów i rodzin zamiast uczestniczyć w kolejnej wojnie. Same w sobie nie powinny stanowić zagrożenia, chyba, że zostaną zmuszone do walki.

[Obrazek: 2017_691108191031146_8456546971659392943...e=579670A8]

Na zachodniej Ukrainie zostaje proklamowana przez Symona Petrulrę Ukraińska Republika Ludowa mająca poparcie Ententy. Istnieje ryzyko zawarcia sojuszu między URL a Białymi, rozmowy Petruli z Krasnowem trwają. Oprócz tego ukraińską próżnie wypełniły liczne niezależne chłopskie bandy i anarchiści. Na razie pozostają niezaangażowani po żadnej ze stron.
W tym samym czasie w Polsce miało miejsce powstanie wielkopolskie. Nowe państwo proklamowało swoją niepodległość. Wciąż nie wiadomo jaka będzie jego rola w rosyjskiej wojnie. Wiadomo, że jej elity podobnie jak mieszkańcy przejawiają nastroje antyrosyjskie ale sceptyczne zarówno wobec nas jak i Białych.
W opuszczonym przez Niemców Pskowie okopał się jeden Biały korpus, którego dowództwo objął generał Rodzianko. Na razie jest słaby i odizolowany lecz nie dysponujemy tam żadnymi większymi siłami aby odeprzeć, jeszcze w zarodku, to zagrożenie. Nie wiadomo także w jaką stronę zmierzy polityka Krasnowa. Jeżeli Biali będą w stanie pogodzić się z utratą swoich byłych terenów i zaakceptują nowe państwa istnieje poważne ryzyko utworzenia dużej koalicji antybolszewickiej.
Zaczyna także powoli formować się front na północy. Do Archangielska ściągają kolejne posiłki a dowództwo nad nowym frontem powierzone zostało powierzone Jewgienijowi Millerowi. Armia jest mała, lecz dysponuje najnowocześniejszym sprzętem dostarczanym przez Ententę.


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 23-03-2016

Styczeń - luty 1919
Zima przyniosła znaczne ograniczenie działań wojennych. Trwa reorganizacja wojska i przerzucanie części sił z dotychczasowych frontów na te nowo tworzące się. Na południu Biali, dzięki pomocy Ententy zaczęli odbudowywać siły. Wciąż są jednak za słabi aby nawiązać walkę ze znajdującymi się tam wojskami frontu północnego kaukazu, dlatego przeprowadzili serię ataków w kierunku północnym, przede wszystkim na portowe miasto Mariupol oraz przemysłowy Donieck. Działania te jednak sprawiły, że wojska białych znalazły się w kleszczach. Tamtejsze bandy anarchistów poczuły się zagrożone tymi działaniami i zawarły z nami sojusz. Wszystko potoczyło się bardzo dobrze. Na anarchistów przyjdzie jeszcze pora.
Dość pochopnie jednak podjęto decyzję o zaatakowaniu krajów bałtyckich. Argument przemawiające za są dość mocne. Przede wszystkim, ryzyko połączenie się wojsk bałtyckich z Białymi Rodzianki, co przy jednoczesnym wsparciu przez Ententę może szybko okazać się poważnym zagrożeniem dla Rewolucji. Lepiej uprzedzić fakty i zniszczyć wroga póki jest słaby. Sownarkom jednak nie uwzględnił w swoich planach faktu, że wciąż nie mamy czym właściwie tam zaatakować. Przez najbliższe tygodnie, może kilka miesięcy inicjatywy będzie w rękach Białych i bałtów.


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - zahar - 24-03-2016

Noo, bo brakowało tej dużej mapy.

Tak się zapytam od razu. Te duże miasta poza Rosją jak Tokyo, San Francisco itd To w jakim celu one są na mapie? W sensie tam się coś pokazuje odnośnie stosunków dyplomatycznych, gospodarczych czy innych?


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 24-03-2016

Szczerze mówiąc nie wiem do końca Język Niektóre odkrywają jakąś konkretną rolę, mają tam miejsca jakieś wydarzenia, można też przemieszczać jednostki. Np teraz zaczyna się rewolucja na Węgrzech, której mogę udzielić wsparcia. Ale pozostałe miasta nie wiem po co są Język Być może są potrzebne do tworzenia i przesyłania zasobów i zaopatrzenia spoza Rosji ale nie wiem. A może aż tam da się wzniecić rewolucję Uśmiech


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - PanPuzio - 01-04-2016

Biali trzymają się mocno ?


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 03-04-2016

Dzisiaj będzie aktualizacja. Sporo się dzieje Uśmiech


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 04-04-2016

Luty 1919
Na mocy rozejmu zawartego z Ententą Niemcy pozostawili w krajach bałtyckich część swoich wojsk, tzw. Freikorps. Zadaniem tych ochotniczych jednostek będzie zwalczanie ruchów rewolucyjnych oraz powstrzymanie ekspansji sowieckiej na ten obszar. Niewykluczone także, że ukrytym celem tych jednostek jest zachowanie tam wpływów niemieckich.

[Obrazek: 12974432_702533869888578_158927511905642...e=57B4E9F6]

Tymczasem na dalekiej Syberii, generał Krawczenko oraz Triaptysyn kończą formowania swoich partyzanckich armii, których rolą będzie nękanie kolei transsyberyjskiej.
Pod koniec miesiąca doszło do, jeszcze jednej, rewolty. Rozczarowani nieprzychylną politykę Czerwonych, donieccy Kozacy rozpoczęli zbrojne powstanie w górnym Donie. 
Odbito także Iżewsk oraz odparto ataki na Perm
 
Marzec - Kwiecień 1919
Towarzysze!
Nasi węgierscy bracia postanowili zerwać swoje burżuazyjne kajdany i rozpoczęli rewolucję! W takiej sytuacji nie możemy pozostać bierni. Trzeba wesprzeć naszych towarzyszy, za nim wielki kapitał będzie w stanie brutalnie zdusić ten robotniczy zryw. Aby tego dokonać będziemy musieli utworzyć korytarz biegnący przez Ukrainę oraz Rumunię. Będzie to trudne. Większość naszych sił koncentruje się obecnie na północy i zachodzie(w Mińsku utworzono nowy front) celem zmiażdżenia jednym, potężnym uderzeniem zarówno wojsk białych Rodzianki jak i państw bałtyckich i ostateczne zamknięcie tego frontu za nim ten zdąży się wystarczająco umocnić. Aktualnie na Ukrainie dysponujemy dwoma korpusami i pomniejszymi korpusami złożonymi naprędce z miejscowych partyzantów.

[Obrazek: 13007256_702539279888037_424984830961675...e=57BEDEBD]

2 Ukraiński Korpus będzie się ostrożnie przemieszczał w kierunku Kijowa, a po opanowaniu tego miasta dalej w zachód: Żytomierz oraz Vinnytsia – to są następne cele. Równolegle, choć zapewne z lekkim opóźnieniem,  1 Korpus obierze południową trasę:  Cherkasy- Triaspol-Odessa. Celem jest jak najszybsze uzyskanie granicy z Rumunią zanim Ententa zdoła ją wystarczająco wzmocnić. Pewną przeszkodę będzie stanowić zdradziecka banda Grigoriewa, który postanowił zdezerterować i wystąpić przeciwko nam! Jeszcze za to zapłaci wysoką cenę.
Tymczasem w górnym Donie wybuchają kolejne powstania. Tym razem donieccy Kozacy skierowali broń przeciwko władzy bolszewickiej! Na nich także przyjdzie pora.
Na północnym froncie w tym samym czasie Armia Zachodnia rusza w kierunku Wilna. To tylko wstęp. Już wkrótce, niczym czerwony huragan, spadnie na wroga olbrzymia nawała!


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - PanPuzio - 04-04-2016

No no, może ci się udać pomóc Beli. Ciekawe co wtedy.


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 05-04-2016

Jutro w końcu uzupełnię AARa, ciągle coś mi wypada, do tego gra wybitnie nie lubi alt-tabowania Smutny


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - PanPuzio - 05-04-2016

Wszystkie gry AGEOD-u mają to do siebie. Po za tym i archaicznym pbem-em są świetne :-)


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 11-04-2016

Maj-Czerwiec.
Na przełomie miesięcy 2 korpus ukraiński dotarł do Kijowa i rozpoczął oblężenie miasta, podczas gdy 1 korpus, zgodnie z planem, przemieszcza się powoli południowym korytarzem.

Na południu 10 Armia, Armia Północnego Kaukazu oraz Armia Kubań, szykują się do wznowienia ofensywy i wyparcia  wroga za Don. 10 Armia atakuje Bataisk a pozostałe rozlokowały się w pobliżu Azowa.

Na froncie wschodnim jest raczej spokojnie. Biali przede wszystkim koncentrują się na oczyszczeniu kolei transsyberyjskiej nękanej przez odziały partyzantów. Trzymamy dość mocno pozycje obronne na Wołdze i Kamie. Wciąż jednak po zachodniej stronie rzek znajdują się nieliczne oddziały przeciwnika, które trzeba będzie jak najszybciej zniszczyć. Przede wszystkim odizolowane jednostki białych znajdują się między Glazowem a Wiatką blokując połączenie kolejowe Permu z centralną Rosją. Także w okolicach Saratowa i Permu wciąż znajduje się kilka dywizji przeciwnika.

Sownarkom zdecydował, że należy jak najszybciej zlikwidować te zgrupowania, póki wciąż są one odizolowane. W tym celu kolumna Laszewicza, w sile dwóch korpusów, zaatakuje od wschodu Głazów, podczas gdy od zachodu uderzy Kamenew wraz z 4 korpusem opanowując Wiatkę.
Na południowym wschodzie do ataku wyznaczona została wzmocniona 1 dywizja „Żelazna”, która zaatakuje z Penzy w południowo-wschodnim kierunku. Jedocześnie z Saratowa, celem odcięcia przeciwnikowi drogi odwrotu, ruszy w kierunku północnym 25 dywizja Fizylierów.

[Obrazek: 13001055_702595676549064_533087686078025...e=57B783F0]

Pod koniec miesiąca odbyło się specjalne zebranie Sownarkomu. Komisarz Trocki, który początkowo był bardzo sceptyczny względem wykorzystania kawalerii na współczesnym polu walki, zrewidował swoje stanowisko. Mając świadomość skutecznego wykorzystania kawalerii przez białych zaproponował własny program utworzenia licznych tego typu jednostek. Ze względu na specyfikę rosyjskiej teatru działań ich mobilność może mieć ogromne znaczenie. Pomysł Trockiego został zaakceptowany. Oprócz tworzenia małych zgrupowań konnych Trocki zaproponował także utworzenie wielkiej armii konnej. Jej dowódcą zostanie Siemion Budionny. Armia ma być gotowa na czas ofensywy na zachodzie

[Obrazek: 12805880_702620763213222_187420133770491...e=577D9F27]


RE: Proletariusze do broni! Rewolucja jest oblężona!(Revolution Under Siege AAR) - TheTrooper - 11-04-2016

Lipiec 1919

Towarzysze!
Nadszedł ten moment - Rewolucja kontratakuje! Przeciwnikom nie udało się nas powstrzymać. Jesteśmy teraz silniejsi niż kiedykolwiek wcześniej, niech podli wrogowie Postępu odczują nasz gniew! 


Jesteśmy już gotowi. Sownarkom zatwierdził plany wielkiej ofensywy. Działania militarne będą toczyć się na wszystkich frontach, jednak główne uderzenie przeprowadzone zostanie na północnym-zachodzie. Musimy jednak działać szybko, co biorąc pod uwagę nieustanne dezercje i chaos w naszych szeregach, czemu wciąż nie udało się w pełni przeciwdziałać, nie będzie łatwo. Syberyjscy biali zaangażowali wielkie siły do wali z partyzantami na linii transsyberyjskiej. Najprawdopodobniej już niedługo rozbiją słabo uzbrojone oddziały partyzanckie. Oznacza to, że niebawem front wschodni znowu będzie świadkiem wielkich starć co będzie wymagać przerzucenia tam kolejnych posiłków z pozostałych frontów.
Kolejnym utrudnieniem jest konieczność zapewnienia przetrwania rewolucji na Węgrzech. Wojska na Ukrainie, choć ciągle wzmacniane wciąż są słabe. Sownarkom liczy na szybki sukces kampanii bałtyckiej aby móc jeszcze w ciągu kilku najbliższych miesięcy rzucić na Ukrainę kolejne oddziały. 


Główne uderzenie przeprowadzą dwa fronty. Front Północny, ze sztabem w Piotrogrodzie, zgrupował główne siły w ramach Armii Północno-zachodniej kierowanej przez Tuchaczewskiego. Jej zadaniem będzie opanowanie Pskowa oraz uderzenie na Łotwę i Estonię, a także, jeśli zajdzie taka potrzeba, uderzenie na południe w kierunku smoleńska i udzielenie tam pomocy Zachodniemu Frontowi. 

Armia Północno-Zachodnia:
[Obrazek: 12985481_702690059872959_656098524181236...e=577AC06B]
Korpus rezerwowy armii:
[Obrazek: 12963793_702691396539492_431208905612217...e=577C804B]

Rezerwy Frontu Północnego:
[Obrazek: 12993456_702691343206164_149637031561735...e=577613EC]

[Obrazek: 12321334_702701049871860_805230104286025...e=57742A98]

[Obrazek: 12932915_702704309871534_118721982436607...e=57B8AE41]

Front Zachodni Snesarewa zaatakuje od południa. Główna wojska zgrupowane w ramach Armii zachodniej zajmą Kaunas następnie uderzą na Północ i jak najszybciej opanują Litwę oraz Łotwę. Pozostałe wojska Frontu zwiążą walką oddziały Białych w rejonie Wielkich Luk i Witebska, a następnie przejdą do ofensywy w kierunku północnym i północno-zachodnim. 

Front Zachodni:

Armia Zachodnia
[Obrazek: 12987027_702713496537282_726216279914986...e=57822E8C]

24 Korpus(Witebsk)
[Obrazek: 12718088_702713479870617_409782105691592...e=5782549B]

Samodzielna Kolumna Sablina
[Obrazek: 13006606_702713486537283_510137335180140...e=57BAFC50]

Rezerwy Frontu
[Obrazek: 12961594_702713499870615_134064306989866...e=5784DD7C]