CMHQ Combat Mission Forum
WB Przerwany front strona axis - Wersja do druku

+- CMHQ Combat Mission Forum (http://cmhq.pl)
+-- Dział: Kategoria główna (http://cmhq.pl/dzial-1.html)
+--- Dział: Dyskusja ogólna (http://cmhq.pl/dzial-2.html)
+---- Dział: Wielkie Bitwy (http://cmhq.pl/dzial-5.html)
+---- Wątek: WB Przerwany front strona axis (/watek-135.html)WB Przerwany front strona axis - mirekm - 12-03-2017

Witam

Po rocznej przerwie wróciłem do rozegrania WB moim przeciwnikiem jest PanPuzio.  WB rozgrywamy na froncie wschodnim mapa i zestaw sił jest wymysłem autora.
Sytuacja na froncie przedstawia mapa poniżej, siły rosyjskie po przełamanie frontu zajęły miejscowość Brody gdzie aktualnie znajduje się ich baza z zaopatrzeniem. Oraz pojawiły się na południe od miasta Łuki. 
Strona niemiecka ma główne siły zlokalizowane miedzy wioską Wilki, a  miastem Ligowka gdzie jest baza z zaopatrzeniem. Część sił jest odcięta w okolicach Popowa.

Rozkazy dla niemców:

  1. Wydostać okrążone jednostki z pod Popow
  2. Zniszczyć most w Łukach ( w tym celu należy zdobyć miast)
  3. Przywrócić linię frontu na rzece Sama dalej wzgórzami do miasteczka Brody.
  4. posiłki można wystawić się w okolicy Popow, Ligowka, Orelka
Rozkazy rosjan:
  1. Utrzymać most w Łukach
  2. Zająć Ligowka
  3. Posiłki można wystawiać na linii Brody- Adamowka
Oczywiście każda strona musi utrzymać swoją bazę.

Na mapie znajduje się mniej więcej połowa sił każdej ze stron  jeden żeton oznacza Grupę Bojową, a symbol wskazuje rodzaj wojsk oraz z jaką prędkością może poruszać się po mapie. Każda GB może składać się z różnych rodzajów wojsk które można łączyć wedle uznania. 

Na siły rosyjskie przypada :

6 kompani SMG
6 kompani rifle
1 kompania saperów
4 kompanie T-34/76 ( 44 pojazd)
2 kompanie T-34/85 ( 22)
1 kompania IS-2 (6 )
1 kompania ISU-152 (6 )
1 kompania SU-85 ( 6 )
1 kompania SU-76 ( 6 )
kilka plutonów AT-57mm i AT-76mm

Strona niemiecka 
 
7 kompani grenadierów
2 kompanie Fizylierów
1 kompania saperów
1 kompania Pantery (10)
1 pluton Tygrys (8)
1 kompania PzIV ( 18)
1 kompania Stug (14)
1 puton JPzIV (6)

oraz kilka plutonów oplot , AT-75mm oraz artyleria samobieżna Wespe, Grille.

Każda strona ma też dostęp do artylerii oraz lotnictwa. Pogoda na czas WB jest dobra tylko rano występuje lekka mgła.

Mapa przedstawia pozycje wyjściowe przed rozpoczęciem WB


RE: WB Przerwany front strona axis - mirekm - 12-03-2017

[attachment=93]
Pierwsze rozkazy wydane w mieście Łuki na prawym brzegu rzeki Sama doszło do pierwszej potyczki gdzie wpadły na siebie T-11 i P-14. Będzie to bój spotkaniowy.
Resztę sił skierowałem na Adamowkę gdzie doszło do kontaktu z siłami npl. rozkaz ataku nie został wydane czekamy na posiłki. 
W okolicach Popow czekamy co wymyśli przeciwnik, zawsze możemy tam wystawić większe siły i zaatakować, a to co mamy w tej chwili powinno starczyć do obrony ( dwie dobrze wyposażone kompanie piechoty i pluton panter.


RE: WB Przerwany front strona axis - mirekm - 17-03-2017

Pierwsze starcie za nami na przedmieściach miasta Łuki nasze siły pluton PzIV ( 9maszyn) plus sekcja oplot (3)  rozbiła kompanie wrogich czołgów T-34/76 wzmocnione  piechotą. Zostało zniszczonych 11 maszyn wroga, oraz większość piechoty reszta w obliczu unicestwienia poddała się. W walkach wyróżnił się Obergefreiter Udo Schultz i jego załoga niszcząc 5 wrogich maszyn. Za ten wyczyn został odznaczony krzyżem żelaznym III klasy. Na miejsc potyczki był operator kronik czekamy na jego relacje.


RE: WB Przerwany front strona axis - mirekm - 17-03-2017

(17-03-2017, 08:06)mirekm napisał(a): Pierwsze starcie za nami na przedmieściach miasta Łuki nasze siły pluton PzIV ( 9maszyn) plus sekcja oplot (3)  rozbiła kompanie wrogich czołgów T-34/76 wzmocnione  piechotą. Zostało zniszczonych 11 maszyn wroga, oraz większość piechoty reszta w obliczu unicestwienia poddała się. W walkach wyróżnił się Obergefreiter Udo Schultz i jego załoga niszcząc 5 wrogich maszyn. Za ten wyczyn został odznaczony krzyżem żelaznym III klasy. Na miejsc potyczki był operator kronik czekamy na jego relacje.

RE: WB Przerwany front strona axis - mirekm - 17-03-2017

Po rozgromieniu sił na przedmieściach w Łukach wojska niemieckie atakują drugą część miasta, mosty są w naszych rękach! Po za tym udało się odciąć ostrzałem artyleryjskim znajduje się tam siły wroga w tym jego HQ, którego utrata prowadzi do natychmiastowej przegranej. 
W pobliżu Popow nasze zgrupowanie zostało zaatakowane, ciekawe jak T-34 wypadną w starciu z panterami. Teren w miarę płaski i otwarty pogoda dobra, załogi czołgów już nie mogą się doczekać.
Kolejne starcie to  bitwa o skrzyżowanie dróg, zdobycie tego strategicznego punktu otworzy możliwość zaatakowania wioski Budy i odcięcia wrogich sił w okolicach Łuki.


RE: WB Przerwany front strona axis - mirekm - 23-03-2017

Bitwa na północ od Popow rozpoczęta, Rosjanie do boju rzucili 1 kompanie  czołgów T-34/76, T-34/85 oraz niszczycieli czołgów Su-85. T-34/76 powstrzyma pluton dział Pak/40 wsparty 1 PzIV. Na drugim skrzydle pantery powstrzymują resztę rosyjskich czołgów.


RE: WB Przerwany front strona axis - mirekm - 31-03-2017

Bitwa na południe od Popow zakończona, hordy T-34 zostały powstrzymane i zniszczone przy minimalnych stratach własnych. Z raportu dostarczonemu Oberkommando der Wehrmacht wynika straty Rosjan to 22 zniszczone maszyny wtedy ich atak się załamał i wycofali się. Straty własne 2 pantery i 1 PzIV oraz 7 żołnierzy w tym nasz reporter dlatego nie posiadamy żadnych zdjęć czy filmów.

Decydujące starcie rozegrało się w mieście Łuki, gdzie nasze doborowe jednostki pojmały wrogie HQ. Tak więc operacja Przerwany front zakończona pełnym sukcesem.